Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama
Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama

Sıkça Sorulan Sorular

1.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi ne zaman kuruldu, eğitime ne zaman başladı?

Fakültemiz 2007 yılında kuruldu. 2007-2009 yılları arasında fakülte alt yapısı ve öğrenim planları hazırlandı. İlk öğrencilerimiz ise 2009-2010 ders yılında eğitime başladı.


2.Tıp Fakültesi mezun verdi mi?

Evet. İlk mezunlarımızı 2014-2015 döneminde verdik.


3.Kaç kişi mezun oldu, kaç kişi TUS Sınavı'nı kazandı?

İlk mezunlarımız 20 kişi. İlk yıl 4 kişi TUS Sınavı'na yerleşti, ertesi yıl ise 6 kişi yerleşti. Dolayısıyla ilk 20 mezunumuzdan 10'u bir yıl içinde istedikleri uzmanlık alanlarına girdi.


4.Tıp Fakültesi'nin 2016- 2017 yılı için öğrenci kontenjanı kaç kişidir?

2016-2017 akademik yılında tüm öğrencilerimiz tam burslu ve yarım burslu olacaktır. Fakültemize tam burslu 35, yarım burslu 35 öğrenci olmak üzere toplam 70 öğrenci alınacaktır.


5.Eğitim dili nedir?

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim dili İngilizcedir.


6.İngilizce yeterlilik sınavı var mı? Hazırlık okumadan birinci sınıfa başlamanın koşulları neler?

LYS sınav sonucuna göre, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giriş hakkı kazanan öğrenciler Kayıt için gelirken varsa beraberlerinde yabancı dil sınav sonuç belgelerini (TEOEFL, IELTS vb.) getirmelidir. Acıbadem Üniversitesi Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı'na eşdeğer olan sınavlar ve puanlarına buradan erişebilirsiniz. AYES (Acıbadem Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı) taban başarı notu 70'dir. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler ile yukarıdaki linkte belirtilen sınavlardan yeterli puana sahip olan öğrenciler İngilizce hazırlık programından muaf sayılırlar.


7.İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için Hazırlık Okulu var mı?

Evet. İngilizce sınavlarında yeterlilik gösteremeyen öğrencilerin Acıbadem Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda eğitim almaları gerekmektedir.


8.Tıp Fakültesi için burs olanakları nelerdir?

2016- 2017 akademik yılı için %100 burslu kontenjanı 35 öğrencidir. %100 burslu olarak yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretini kapsar. Tam burs hakkı kazanan öğrenciler ayrıca; Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu Programına başvurabilir. 2016- 2017 akademik yılı için %50 burslu kontenjanı ise 35 öğrencidir. %50 burslu olarak yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim ücretini kapsamaktadır. %50 burs hakkı kazanan öğrenciler ayrıca; Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu Programı'na başvurabilir. Burslar hakkında ayrıntılı bilgi için Burs Yönergesi'ni inceleyebilirsiniz.


9.Eğitim nerede yapılmaktadır?

İngilizce Hazırlık Programı ve 3 yıl süren temel tıp bilimleri eğitimi, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü'nde yürütülmektedir. 4. Sınıftan itibaren eğitim Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ve Acıbadem Üniversitesi Maslak Hastanesi'nde devam etmektedir.


10.Üniversitenin eğitim ve araştırma hastanesi nerede ve olanakları nelerdir?

Acıbadem Üniversitesi'nin Atakent ve Maslak olmak üzere iki tam teşekküllü eğitim hastanesi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz 4. yıllarından itibaren klinik eğitim ve stajlarını burada gerçekleştirmektedir.


11.Tıp Fakültesi'nin eğitim programı nasıldır; biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Güçlü bir akademik kadroya sahip olan fakültemizin amacı öğrencilerimizi birçok alanda bilimsel bilgi, uygulama yeteneği ve davranışsal becerileri kazandıracak en yüksek profesyonel standartlarda eğitmek ve yüksek kalitede sağlık hizmeti yeteneği ile birlikte yüksek seviyede bilimsel merak kazandırmaktır. Fakültemizde eğitim dili İngilizce'dir ve eğitim programı Temel ve Klinik Bilimler, Klinik Stajlar ve İntörnlük olmak üzere 3 fazdan oluşmaktadır. Entegre müfredat üzerine kurulu olan programda yer alan ders kurullarında, hücre gibi en basit birimlerden kompleks sistemlere ve patolojilerine kadar organizmadaki sistemler bir bütünlük içinde ele alınmaktadır. Ayrıca Mesleki ve Klinik Beceriler programı olarak adlandırılan, tıbbi profesyonelliğe giriş programı ile tıp mesleğinin uygulamasında gerekli olan bilgi ve beceriler de öğrencilere kazandırılmaktadır. Bu program, öğrencilerin klinik dönemde gerçek hasta ile karşılaşmayı kolaylaştırıcı iletişim becerisi uygulamalarının yanı sıra, aile sağlığı merkezlerindeki saha eğitimleri ile zenginleştirilmiştir ve ayrıca entelektüel beceriler ve insani değerlerin geliştirilmesine de olanak sağlamaktadır. 4 ve 5. Sınıflarda yapılmakta olan Klinik Stajlarda öğrenciler hastane ortamında ayaktan ve yatan hastalarla birebir karşılaşmakta ve klinik bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler. İntörnlük döneminde ise bir yıl boyunca hastanede ve sahada öğretim üyelerinin gözetiminde hekimlik yaparak bu yıla kadar edinmiş oldukları bilgi ve becerileri bir arada ve eksiksiz uygulama imkânı bulmaktadırlar.


12.Tıp Fakültesi'nin akreditasyonu var mı?

Öncelikle bir tıp fakültesinin akredite olabilmesi için mezun vermesi gerekmektedir. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, ilk mezunları verdikten hemen sonra akreditasyon çalışmalarına başlamış ve 2016 Şubat döneminde TEBDAD akreditasyon kuruluna başvurusunu yapmıştır. Şu anda öz değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılı sonuna kadar akreditasyon sürecinin tamamlanması beklenmektedir.


13.Yurtdışı eğitim olanakları ve Erasmus imkânı var mı?

Evet var. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Erasmus Programı kapsamında Almanya, Avusturya, Hollanda, Slovenya, Yunanistan, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Litvanyadaki birçok seçkin üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmakta ve öğrenci hareketliliği gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı olanakları için daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.


14.Tıp Fakültesi'nde okurken yandal yapma imkânı var mı?

Acıbadem Üniversitesi öğrencileri gereken başarı koşullarını yerine getirmesi halinde fakültelerin kontenjan açtıkları bölümlerde yandal yapabilme olanağına sahip. Tıp Fakültesi öğrencileri, 2016-2017 ders yılı içinde başvurmaları halinde Psikoloji, Sağlık Yönetimi ve Moleküler biyoloji ve genetik Bölümlerinde yan dal eğitimi yapabilmektedir.


15.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başka bir Tıp Fakültesi'nden yatay geçiş mümkün mü?

Evet. Yatay geçiş ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan erişebilirsiniz.


16.IB, ABITUR, MATURA, SAT gibi sınav sonuç belgesi ve diplomalarına sahip öğrencilere burs imkânı var mı?

Evet. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi %50 burslu kontenjanına yerleşen öğrenciler, koşulları sağlamaları ve belgeleri ibraz etmeleri halinde geri kalan eğitim ücretinden muaf kabul edilerek %100 burslu okuma hakkı elde edebilirler. Bu diplomalar ya da sınav sonuçlarına sahip adayların burs imkanıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


17.Yurtdışı/yabancı öğrenci başvurusu için ne yapmam gerekir?

Yurtdışından Öğrenci Kabulü ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


18.Üniversitenizin yurdu var mı?

Kampüse çok yakın mesafede, Acıbadem Üniversitesi Öğrenci Konukevi bulunmaktadır; ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


19.Öğrencilerin fakülte hayatı nasıl, ne tür çalışmalar, etkinlikler yapıyorlar?

Tıp Fakültesi öğrencilerinin üye oldukları, kurucu oldukları çeşitli Öğrenci Klüpleri bulunmaktadır. Bunun yanısıra Tıp Fakültesi öğrencilerinin etkinliklerini ve gözlemlerini paylaştıkları Öğrenci Sayfası'ndan daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

BIZEULASIN
Kayisdagi Caddesi No:32, 34752
Atasehir / ISTANBUL